Na 4. mednarodnih Halliwick Gala igrah, ki so potekale v Krakowu na Poljskem, so Slovenijo zastopali ekipa Delfinčki iz Plavalnega kluba Velenje skupaj s plavalcem iz Plavalnega društva Halliwick URI Soča. Skupno so osvojili odlično tretje mesto, pred Slovenijo pa sta se uvrstili ekipi Danske in Poljske.
Na 4. mednarodnih Halliwick Gala igrah, ki so prejšnjo soboto potekale v Krakovu na Poljskem, je sodelovalo skoraj 100 paraplavalcev iz sedmih držav. Slovenska ekipa Delfinčkov, v kateri je bilo 10 plavalcev, okrepljena še s plavalcem iz Plavalnega društva Halliwick URI Soča, je skupno osvojila odlično tretje mesto. Prvo mesto so priplavali Danci, drugo pa Poljaki. »Organizator iger je Mednarodna zveza Halliwick (IHA – International Halliwick assosiation), v katero je vključena tudi Slovenija, zanjo pa je igre izvedla poljska zveza Halliwick društev. Poleg naših desetih Delfinčkov je za Slovenijo tekmoval še član Plavalnega društva Halliwick Slovenija z URI Soče, kjer vadijo v vodi na zdravstveno napotnico. Delfinčki smo se Gala iger letos udeležili prvič, značilnost teh iger pa je, da ima možnost zmagati vsak. Tekmovalci namreč plavajo tako, da počasnejši starta prvi, ostali za njim z zaostankom po prijavljenem času. V cilj naj bi zato prihajali vsi hkrati. Za nas je bila to nova, zanimiva izkušnja,« je o sodelovanju na 4. mednarodnih Halliwick Gala igrah povedala trenerka Delfinčkov Katarina Praznik.
Plavalna metoda Halliwick, ki jo uporabljajo tudi v Plavalnem klubu Velenje, je osnovana na znanstvenih načelih hidrostatike, hidrodinamike in telesne mehanike, razvil pa jo je James McMillan leta 1949. Načela metode Halliwick veljajo za vse, ne glede na starost, fizične ali mentalne sposobnosti. Osnovna načela metode so mentalna prilagojenost na vodo, vedno večja navajenost na vodo, vedno večje zaupanje učenca, sprejemanje vode kot prijatelja, učenje osnovnega gibanja v vodi, obvladovanje različnih tehnik rotacij, uspešno iskanje ravnotežja v vodi in pozicije, ki omogoča normalno dihanje. Ta metoda pri učenju ne predvideva uporabe plavalnih pripomočkov, s tem pa plavalec ne more razviti lažnega občutka varnosti ali prevelike navezanost na pripomoček. »Metoda je primerna tako za gibalno ovirane, slepe, osebe z motnjami v duševnem razvoju, starejše, ljudi po kapi, v bistvu za vse. V Plavalnem klubu Velenju delamo po tem konceptu že 15 let,« je še povedala Praznikova in dodala: »V Sloveniji med športnimi društvi uporabljamo plavalno metodo Halliwick le v velenjskem plavalnem klubu, sicer pa je bolje poznana med fizioterapevti, v Centrih za vzgojo in usposabljanje in varstveno delovnih centrih ter v URI Soča.«
Za otroke z Downovim sindromom je šport pomemben
Med plavalci v Krakovu je bil tudi Urban Goltnik, njegova mama Štefka Goltnik pa je o sodelovanju Delfinčkov na Gala igrah in o pomenu športa za otroke z Downovim sindromom povedala: “Uspeha ekipe Delfinčkov sem se veselila skupaj z otroki. Otrokom s posebnimi potrebami vsak nastop, pa naj bo kakršenkoli, pomeni potrditev njihovega “jaza”. Radi pokažejo kaj znajo in zmorejo, veselijo se vsakega najmanjšega uspeha. Prepričana sem, da otroci z DS potrebujejo aktivno življenje, motivacijo za gibanje, pa naj si bo to plavanje ali pa kak drug šport. Naš Urban lahko ves dan sedi pred računalnikom, če bi ga pustili. Plavati je začel, ker smo pač želeli, da bi se naučil plavanja. Potem jih je Katarina počasi začela voziti na tekme in plavanje enkrat tedensko je prešlo v intenzivnejši trening, ki zdaj poteka kar trikrat na teden. Otroci z DS so nagnjeni k debelosti in redno gibanje to preprečuje. Poleg tega je plavanje šport, pri katerem ni poškodb in ga lahko izvajamo praktično vse življenje. Res pa je, da nam to vzame veliko časa. Mi smo od bazena oddaljeni 17 km, trening skupaj s fitnesom traja 2 uri in pol, temu prištejem še eno uro za vožnjo in oblačenje, pri otrocih z DS to traja, in vse to je kar velik zalogaj. Včasih rečem, da sem več v Velenju kot doma v Nazarjah. Ker smo tako oddaljeni, Urbana med treningom počakam v Velenju. Seveda krijemo večino stroškov udeležbe sami starši. In verjamem, da je za marsikoga to kar velik finančni zalogaj. V naši družini smo ta strošek pripravljeni pokriti, saj nam je najbolj pomembno, da se ima Urban “fajn” v družbi prijateljev, hkrati pa preko plavanja ohranja svoje psihofizične sposobnosti, ki smo jih z veliko truda razvili v njegovih mlajših letih.”
Rezultati Delfinčkov na 4. Halliwick Gala igrah:
Gašper Glušić 1. mesto na 50 m prosto
Žiga Jamnik 2. mesto
Štafeta 4 x 25 m prosto 2. mesto (Žiga Jamnik, Amadej Kremžar, Uroš Petrovič in Gašper Glušić)
Štafeta 4 x 50 m prosto 2. mesto (Anja Golčer, Urban Goltnik, Sabina Cimperc in Aljaž Vejnović).
K odličnemu ekipnemu 3. mestu Slovenije so s svojim odličnim plavanjem prispevali še Maruša Golčer, Dejan Cvijić in Filip Radisavljević, ki so vsi na tekmovanju odplavali svoje najboljše rezultate. Poleg trenerke Katarine Praznik, pa so plavalce spremljali na Poljskem tudi prostovoljci Dijana Žagar, Davor Belak, Zdenka Božič in Belmina Ahmetašević. Odhod na igre je ekipi omogočila Mestne občina Velenje. (Vesna Pfeifer, vir: http://www.rtvslo.si/dostopno/clanki/1220)